Wizyta studyjna u pracodawcy: Ogród Zoologizczy w Płocku - Program i cel wizyty

Projekt pt. "Uniwersytet Wielkich Możliwości - program podniesienia jakości zarządzania procesem kształcenia i jakości nauczania"
WYDZIAŁ BIOINŻYNIERII ZWIERZĄT UWM w Olsztynie

WIZYTA STUDYJNA U PRACODAWCY – OGRÓD ZOOLOGICZNY

Termin wyjazdu:

15.06.2023 r.

Nazwa:

Wizyta studyjna w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku

Prowadzący:

dr inż. Iwona Chwastowska-Siwiecka

dr inż. Ewa Burczyk

pracownik Ogrodu Zoologicznego w Płocku

CEL I PROGRAM WIZYTY

Zapoznanie studentów z zasadami funkcjonowania instytucji, w których zwierzęta służą do realizacji zadań rekreacyjnych, edukacyjnych i terapeutycznych. Podczas wizyty studenci zdobędą wiedzę na temat roli, struktury i funkcjonowania ogrodu zoologicznego oraz działań podejmowanych na rzecz ochrony różnych gatunków dzikich zwierząt. Zapoznają się od strony praktycznej z codzienną pracą opiekunów zwierząt w ogrodzie zoologicznym.

Płocki Ogród Zoologiczny położony jest na unikalnym, malowniczym obszarze. Naturalne środowisko wysokiej skarpy wiślanej stwarza korzystne warunki dla hodowli dzikich zwierząt, w tym gatunków najrzadszych, prezentowanych w nielicznych ogrodach zoologicznych. Celem ogrodu jest przekazanie odwiedzającym idei ochrony dzikich gatunków zwierząt, ginących najczęściej w wyniku ograniczania ich naturalnych siedlisk, postępującego zanieczyszczenia środowiska naturalnego, a także kłusownictwa i nadmiernej eksploatacji dóbr naturalnych. Wiele gatunków zwierząt, wytępionych całkowicie na wolności, zostało uratowanych dzięki hodowli w ogrodach zoologicznych.

Aktualnie w płockim zoo hodowanych jest 580 gatunków zwierząt, w tym wiele okazów cennych, rzadko spotykanych w innych ogrodach. Wiele z nich ogród otrzymuje w ramach programów hodowli gatunków zagrożonych wyginięciem i przynależności do Europejskiego Związku Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA- European Association of Zoos and Aquariums). Od roku 2002 płocki Ogród Zoologiczny jest członkiem Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów- WAZA (World Association of Zoos and Aquariums).

Wizja współczesnego ogrodu zoologicznego jest odzwierciedleniem jego roli w działaniach na rzecz ochrony dzikich gatunków zwierząt, propagowania idei ochrony przyrody, prowadzenia badań naukowych i szerokiej edukacji społeczeństwa w zakresie ochrony bioróżnorodności gatunkowej. Dla ogromnej większości dzieci i młodzieży ogrody zoologiczne stanowią miejsce pierwszego kontaktu z dzikimi zwierzętami. W ogrodzie zoologicznym możliwe jest uczestniczenie w rozmaitych wydarzeniach i zajęciach dydaktycznych. Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku współpracuje z uczelniami wyższymi zarówno w zakresie prowadzenia zajęć dydaktycznych, jak i przyjmowania studentów na praktyki oraz zdobywania przez nich materiałów do realizacji prac dyplomowych.

Celem zaplanowanej wizyty studyjnej jest zapoznanie studentów z pracą ogrodu zoologicznego, szczególnie poznanie zaplecza jego funkcjonowania, zasadami zarządzania i organizowania działalności rekreacyjnej, edukacyjnej oraz promocyjnej skierowanej do grup odwiedzających ZOO. Ponadto studenci zapoznają się codzienną pracą opiekunów zwierząt, zapleczem logistycznym, żywieniem i pielęgnacją ssaków, ptaków, gadów, płazów, a także ryb.